12 اکتبر

سرطان مقعد

سرطان مقعد

سرطان مقعد جزء  بیمارهای نادر می باشد که شیوع بیشتری در زنان نسبت به مردان دارد.

منفذ بازعضلانی که در انتهای روده بزرگ قرار دارد مقعد نامیده می شود. مقعد به وسیله حلقه ای عضلانی با نام اسفنکتر کنترل می گردد که با باز و بسته شدن حرکات دستگاه گوارش را کنترل می کند.

محدوده ای که مقعد را به رکتوم وصل می کند کانال مقعدی نام دارد که طول آن حدود 3 تا 4 سانتی متر است.

شایعترین نوع سرطان مقعد کارسینومای سلول های اسکوموس است. دیگر انواع نادر این سرطان شامل کارسینومای سلول های بازال ، آدنوکارسیوما و ملانوما است.

 

سرطان مقعد

 

علل مختلفی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان معقد می گردد که چند نمونه آن در ذیل آمده است:

ویروس HPV ( پاپیلومای انسانی )

احتمال بروزسرطان مقعد در افرادی که  مبتلا به این نوع ویروس می باشند بیشتر می باشد ضمن اینکه با افزایش شرکای جنسی افزایش پیدا می کند.

فعالیت جنسی

افرادی که از طریق مقعد مقاربت داشته اند احتمال بروز سرطان در آن ها بیشتر است. این امر امکان دارد بخاطر افزایش احتمال ابتلا به ویروس اچ پی وی در محل مقعد باشد.

ضعیف شدن سیستم ایمنی

احتمال بروز سرطان مقعد در افرادی که سیستم ایمنی آن دچار ضعف شده است بیشتر است. مانند افرادی که به دنبال عمل پیوند عضو داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند یا افرادی که مبتلا به ایدز هستند.

مصرف  کردن سیگار

تنباکوی که در سیگار وجود دارد خطر مبتلا شدن به سرطان مقعد را بیشتر می کند. هر چند بسیاری از افراد که به سرطان مقعد مبتلا هستند این مشخصه ها را نداشته اند. بنابراین علل این نوع سرطان هنوز ناشناخته است.

متداولترین علائم سرطان مقعد:

  • خونریزی از ناحیه مقعد
  • درد ، ناراحتی و خارش اطراف آن
  • وجود برجستگی های کوچک اطراف مقعد که امکان دارد با بواسیر اشتباه گرفته شود.
  • بی اختیاری در دفع مدفوع
  • ترشحات ژله ای مانند از ناحیه مقعد
  • زخم های اطراف مقعد که امکان دارد تا پوست اطراف مقعد گسترش پیدا کند.
  • غده مقعدی

در همه جای روده بزرگ مخصوصا در نزدیکی محل خروج مدفوع در لبه مقعد ، غده های وجود دارد که مثل غده های عرق ، مسئول ترشح موادی هستند که بسته به نوع مواد ترشحی در تامین سلامت کلی بدن وظیفه خود را انجام می دهند. دهانه ای این غده ها به داخل روده باز می شود به این ترتیب ترشحات آنها به داخل روده بزرگ تخلیه می شود. اگه دهانه  این غده ها به هر دلیلی بسته گردد ، غده دچار عفونت شده و در نتیجه به مرور متورم می گردد و حاول چرک خواهد شد. این حالت منجر به ایجاد آبسه در نزدیگی مقعد خواهد شد.

دکتر پروانه منصوری – متخصص جراحی عمومی ( گوارش – پلاستیک )

( بیماری های مقعد – شقاق – هموروئید – بیماری های پستان  )

درباره نویسنده

پاسخ