19 اکتبر

زگیل مقعد

زگیل مقعد

زگیل مقعد : زگیل مقعدی یک نوع بیماری ویروسی است که در داخل و اطراف مقعد تاثیر می گذارد و به دلیل مسری بودن امکان دارد پوست ناحیه ی تناسلی را آلوده کند.

در اولین مراحل بروز امکان دارد به شکل برجستگی های کوچک ظاهر گردد و به تدریج با رشد و بزرگ شدن کل مقعد را بپوشاند.

در حقیقت زگیل به وسیله ویروس HPV ( پاپیلومای انسانی) ایجاد می گردد که از فردی به فرد دیگر از طریق تماس مستقیم منتقل می شود. این ویروس انواع بسیاری دارد که بعضی از آن ها سرطان زا هستند.

زگیل مقعدی و تناسلی شایع ترین بیماری های مقاربتی است.  برقراری تماس با ناحیه مقعدی یا تناسلی آلوده از طریق دست یا ترشحات پوست به پوست از راه جنسی می تواند به عفوت HPV منجر گردد.

قرار گرفتن در معرض این ویروس می تواند مربوط به  سال های گذشته و از طریق شرکای جنسی قبلی باشد، ولی با بروز ضایعه های زگیل امکان دارد فرد به تازگی متوجه آن شود.

 

زگیل مقعد

 

زگیل مقعد از راه اپیلاسیون، سونای بخار، حوله آلوده،  مادر آلوده به هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال بوده ولی راه اصلی انتقال همان تماس جنسی است.

زگیل های مقعدی معمولا رشد نموده و تکثیر پیدا می کنند. در صورت عدم درمان به موقع زگیل مقعدی، امکان دارد به افزایش خطر ابتلا به سرطان مقعد در منطقه ی آسیب دیده منجر گردد.

آیا زگیل مقعدی خطرناک است ؟

این بیماری خوش خیم است. از حدود 150 نوع ویروس عامل ایجاد کننده آن حدود 15 نوع با سرطان های دهانه رحم و آلت مردان در ارتباط هستند.

تیپ 16 و 18 از HPV به عنوان عمده ترین عامل در ایجاد سرطان مقعد می باشد.

این بیماری به دلیل اینکه زخم ایجاد می کند، احتمال انتقال سایر بیماری های آمیزشی را بالا می برد، ضمن اینکه شکل نازیبا باعث تاثیرات روحی و روانی بدی بر روی فرد دارد. بنابراین باید درمان گردد.

برداشت زگیل مقعدی :

  • با درمان مناسب می توان زگیل ها را از بین برد تا با انتقال بیماری از طریق تماس جلوگیری کرد.
  •  لیزر CO2 بهترین و موثرترین روش درمان حذف زگیل ها همراه با استفاده از داروهای ضد ویروس است.
  • اما بیمار به طور مرتب باید به پزشک مراجعه کند، تا در صورتی که زگیل جدیدی ایجاد شد، سریعا درمان شود.
  • روش دیگر که در حال حاضر با استفاده از لیزر CO2 ، قدیمی شده ، استفاده از کرایو یا سرما است که اثرات آن دیر ظاهر شده و همچنین میزان عودش بیشتر است.
  • درمان با لیزر CO2 بسیار راحت و بدون درد بوده و نیازی به بستری شدن و بیهوشی ندارد و سریعا اثر آن مشاهده می گردد.

دکتر پروانه منصوری – متخصص جراحی عمومی ( گوارش – پلاستیک )

( بیماری های مقعد – شقاق – هموروئید – بیماری های پستان  )

درباره نویسنده

پاسخ