10 ژوئن

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ، نوعی زائده گوشتی است.  در هر قسمتی از ناحیه تناسلی ممکن است ظاهر شود.  این بیماری معمولا در آقایون بیشتر به چشم می خورد.  دائما در حال رشد است. عملکرد این بیماری در روابط زناشوئی از ایدز خطرناک تر خواهد بود. این بیماری کشنده نمی باشد. از طریق ارتباط جنسی به فرد دیگر انتقال می یابد.

اگر آقایان متوجه زگیل تناسلی خود شدند باید به متخصص مجاری ادرار مراجعه کنند. اگر بانوان نیز با این بیماری روبرو شدند ، در اولین فرصت پزشک زنان خود را ملاقات کنند. آقایان با توجه به این موضوع ، زمانی که ارتباط جنسی برقرار می کنند حس خوشایندی از رابطه خود نخواهند داشت و اعتماد به نفس آنها کاملا از بین می روند.

زگیل تناسلی

 

طریقه انتقال بیماری زگیل تناسلی  :

  • تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوستی که به این ویروس آلوده شده باشد.
  • ارتباط جنسی

این نوع بیماری دربین افرادی که به ایدز مبتلا هستند، شیوع بیشتری دارد. متخصصین پوست برای درمان بیماران ، به انجام درمان هایی نظیر سوزاندن ، منجمد کردن و هم چنین استفاده ازلیزر اقدام می کنند.

راه های پیشگیری از بیماری پنهان زگیل تناسلی  :

  • دخترها و پسرها نباید خود را در معرض روابط نامناسب جنسی  قراردهند.
  • استفاده از گزینه کاندوم می تواند شیوع  این بیماری را کاهش دهد.

بروز زگیل در فرد نشان می دهد دیگر ویروس ها نیز می توانند منتقل شوند . جهت پیشگیری این بیماری ، تزریق واکسن بین سنین  9 الی 25 سالگی  ( پیش از اینکه فعالیت جنسی آغاز شود ) توصیه می شود. دسترسی به این واکسن در ایران امکان پذیر نیست ، باید از خارج تهیه  نمود.

هشدار :

  • زگیل تناسلی  ممکن است در زنان سبب سرطان دهانه رحم  شود . البته زمانی این اتفاق خواهد افتاد که نتوان به زودی آن را تشخیص داد و برای درمان اقدام کرد. دلیل خطرناک بودن این بیماری این است که هیچ گونه علامتی از خود نشان نمی دهد . ممکن است خود فرد هم نداند که این بیماری را دارد .

زگیل تناسلی خود را به گونه های مختلف ذیل در پوست نشان می دهد :

  • برآمدگی های توپر و کوچک
  • جوش ها یا موهای زیر پوستی

دکتر پروانه منصوری – متخصص جراحی عمومی ( گوارش – پلاستیک )

( بیماری های مقعد – شقاق – هموروئید – بیماری های پستان  )

 

 

درباره نویسنده

پاسخ