19 آگوست

روش های درمان هموروئید

روش های درمان هموروئید

روش های درمان هموروئید : هنگامی که عروق خونی در کانال مقعد متورم می شوند، هموروئید یا بواسیرایجاد می گردد. دلایل بروزهمورئید متفاوت است. شیوع آن در میان آقایان و بانوان به یک اندازه است.

انواع هموروئید

هموروئید داخلی، درون رکتوم شکل می ‌گیرد. معمولا نمی‌ توان آن را دید یا احساس کرد و آزاردهنده نیست.

هموروئید خارجی در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می‌شود. در جایی که عصب ‌های زیادی وجود دارند، بنابراین این نوع بواسیر هم باعث خونریزی می ‌شود و هم بسیار آزاردهنده است.

 

روش های درمان هموروئید

 

روش های درمان هموروئید

مؤثرترین روش برای درمان هموروئید ، جراحی است. جراحی هموروئید رکتومی از متداول ترین روش جراحی برای درمان هموروئید خارجی است. برای هموروئیدهای داخلی ، معمول‌ ترین روش جراحی ، لیگاسیون با استفاده از باند های لاستیکی و تزریق اسکلروتراپی است.

استفاده از باندینگ

لیگاسیون یا عمل جراحی باندینگ از روش های جراحی هموروئید به حساب می آید. در این روش، یک باند سفت در اطراف محل هموروئید بسته می‌شود تا جریان خون به آن قطع شود.

اسکلروتراپی

در این روش جراحی هموروئید،برخی مواد شیمیایی درون هموروئید تزریق می‌شود. این مواد شیمیایی باعث جمع شدن هموروئید شده و خونریزی آن قطع شود.

انعقاد درمانی

برای جمع شدن و از بین رفتن هموروئید در این روش از پرتو مادون قرمز، گرما استفاده می‌شود. این عمل نیز می‌ تواند در مطب پزشک و معمولاً همراه با آندوسکوپی انجام شود.

هموروئیدکتومی لیزری

یک عمل سرپایی واستفاده از لیزر برای درمان هموروئید، از روش های جراحی هموروئید به حساب می آید. به بیمار مقادیر کافی از داروهای آرامش‌ بخش وریدی تزریق می ‌شود تا در هنگام عمل به خواب رفته و دردی را احساس نکند.

هموروئیدکتومی

عمل هموروئیدکتومی برای هموروئیدهای بزرگ خارجی یا هموروئیدهای پرولاپس شده داخلی به کار برده می‌شود. این عمل معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود.

هموروئیدپکسی

به این روش استپلینگ هم گفته می‌شود. در این روش، مدت زمانی که طول می کشد جراحی انجام شود یک روز است و معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود. این عمل نیاز به بیهوشی عمومی، منطقه‌ای یا موضعی دارد. استپل، هموروئید پرولاپس شده را به محل خود در رکتوم باز می‌گرداند و جریان خون را به آن قطع می‌کند، در نتیجه بافت متورم جمع می شود  و مجددا  جذب می گردد.

جراحی هموروئید با لیزر به عنوان بهترین روش درمان هموروئید بشمار می رود.

دکتر پروانه منصوری – متخصص جراحی عمومی ( گوارش – پلاستیک )

( بیماری های مقعد – شقاق – هموروئید – بیماری های پستان  )

 

درباره نویسنده

پاسخ