15 جولای

درمان بیماری های پستان

درمان بیماری های پستان

درمان بیماری های پستان : به طور کلی بیماری های پستان به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می گردند. هر کدام از این گروه ها علائم متفاوتی خواهند داشت. علائم شایع در بیماری های پستان شامل: درد پستان، ترشح از پستان و توده های پستان می باشد. موضوع مورد بررسی در این مقاله درمان بیماری های پستان می باشد.

درمان بیماری های پستان

توده های پستانی عبارتند از:

  • فیبروکیست :

از شایع ترین بیماری های پستان در زنان است. این کیست ها قبل از قاعدگی دردناک و بزرگ می شوند و با اتمام دوره محو می گردند. قبل از درمان بیماری های پستان به این دسته از افراد توصیه می شود تحت معاینه منظم و ماموگرافی، تغییرات پستان ها را ارزیابی نمایند.

  • فیبرو آدنومها :

این نوع  توده ها خوش خیم، کوچک، متحرک و سخت می باشند و معمولا در زنان جوان خود را نشان می دهند. شیوع این نوع توده در سیاه پوستان نیز بیشتر است. درمان بیماری های پستان در این موارد از طریق جراحی انجام می گیرد و عود نمی کند.

  • عفونت های پستان :

این بیماری پستان در زنان شیرده ایجاد می شود. درمان بیماری های پستان در این موارد به گونه ای است که مصرف مسکن و آنتی بیوتیک موثر است. در مواقع نادر آبسه ایجاد شده و تخلیه آن از طریق جراحی امکان پذیر می باشد. برای پیشگیری از عفونت در دوران شیردهی، مراقب نظافت پستان ها باشید و آنها را خشک نگه دارید. اگر احتمال ترک خوردگی در پستان ها  وجود دارد، توصیه می شود از پترولاتوم استفاده نمائید.

  • نکروز چربی :

این نوع توده در زنان سن بالا که دارای پستان های بزرگی هستند، به وجود می آید. نسبت به کوفتگی یا ضربه در پستان واکنشی نشان نمی دهند و پس از مدتی محو می شوند.

  • لیپوم :

این توده ها از جنس چربی بوده و به صورت بدون درد، نرم و متحرک و به آرامی رشد می کنند. این نوع توده ها در پستان ها و دیگر نقاط بدن زنان نمایان می شود. در صورتی که بزرگ شوند باید از نظر زیبایی تحت درمان بیماری های پستان قرار بگیرند.

راهکارهای  کنترلی بیماری های پستان

  • حذف مواد حاوی متیل گزانتین شامل: ( قهوه، کولاها، شکلات و چای )  از رژیم غذایی روزانه در کم شدن شدت نقش بسزایی دارد.
  • مصرف روزانه ویتامین E برای بیمار مفید است.
  • مصرف قرهای ضد بارداری از شدت بیماری کم می کند.
  • از داروهایی مانند آسپرین استفاده نکنید.

اکثر زنان از توده های ایجاد شده در پستان می ترسند و تصور می کنند به بیماری سرطان مبتلا شدند. بدین منظور از مراجعه به پزشک خودداری می کنند. لازم است بدانید، بیشتر این توده ها غیر سرطانی می باشند.

دکتر پروانه منصوری – متخصص جراحی عمومی ( گوارش – پلاستیک )

( بیماری های مقعد – شقاق – هموروئید – بیماری های پستان  )

درباره نویسنده

پاسخ