29 جولای

انواع ماموپلاستی

انواع ماموپلاستی

قبل از اینکه هر فرد یکی از انواع ماموپلاستی را برگزیند،مهمترین مشکل بیماری که نیازمند عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی است بزرگی نامتناسب سینه‌هاست.عدم تقارن سینه ها نکته‌ای که غالباً بیماران کمتر به آن توجه می‌کنند.
امری بسیار شایع در بانوان عدم تقارن سینه‌ها است. درجات خفیف آن در اکثر بیماران دیده می‌شود. در بعضی از بیماران این عدم تقارن بسیار واضح و مشخص است.
کوچک کردن سینه‌ها، هدف عمل ماموپلاستی است. البته به ترتیبی که سینه ظاهری زیبا و متقارن پیدا کند. اصولاً انواع ماموپلاستی وجود دارد که به نام جراحان مبتکر آن می باشد ولی به صورت کلی این اعمال را می‌توان بر اساس برش آن‌ها به انواع زیر تقسیم‌بندی کرد:

با برش بزرگ (دور هاله سینه، خط وسط و زیر سینه، برش لنگری)
با برش کوچک (دور هاله سینه و خط وسط، برش سوراخ کلید)
با برش بزرگ و با برداشتن سر سینه و پیوند مجدد آن

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی با برش بزرگ

بیمارانی که سینه های بسیار بزرگی دارند از روش ماموپلاستی با برش بزرگ استفاده می کنند.در این روش، برش جراحی از سه قسمت تشکیل می‌شود: دور هاله، زیر هاله در خط وسط و برش سرتاسری زیر سینه (در چین زیر سینه).

ماموپلاستی با برش کوچک

بیمارانی که سینه‌های بسیار بزرگی ندارند،از روش ماموپلاستی با برش کوچک استفاده می کنند. در این روش برش جراحی از دو قسمت تشکیل می‌شود: دور هاله و زیر هاله در خط وسط. نام دیگر این برش، برش سوراخ کلید (key hole) است، چرا که در نهایت، شکل نهایی برش جراحی شبیه سوراخ کلید خواهد بود.
چنانچه بیماری سینه‌های بسیار بزرگی نداشته باشد به ترتیبی که حدس زده شود از هر سینه باید کمتر از 800 گرم برداشته شود و یا اینکه افتادگی سر سینه کمتر از 7 سانتی‌متر باشد، در این شرایط می‌توان سینه‌های بیمار را با برش کوچک، کوچک نمود.

نکته حائز اهمیت قوام و کیفیت پوست در این عمل است، در بیمارانی که از برش کوچک جهت کوچک کردن سینه‌های آن‌ها استفاده می‌شود نباید ترک های زیاد روی سطح پوست وجود داشته باشد و در عین حال باید قوام و کیفیت پوست خوب باشد، به عبارت دیگر از الاستیسیته خوبی برخوردار باشد.

دکتر پروانه منصوری – متخصص جراحی عمومی ( گوارش – پلاستیک )

( بیماری های مقعد – شقاق – هموروئید – بیماری های پستان  )

 

درباره نویسنده

پاسخ