16 آگوست

ابدومینوپلاستی


ابدومینوپلاستی

برای زیبایی قسمت شکم از عملی به نام ابدومینوپلاستی استفاده می شود. این عمل در نهایت منجر به برداشتن پوست های اضافه و چربی های انباشته شده در ناحیه زیر شکم خواهد شد.

این کار با برش در ناحیه زیر شکم همراه است و در بسیاری از موارد، اثر خط برش در زیر شکم باقی خواهد ماند، ولیکن نتیجه آن بسیار ایده آل و مناسب خواهد بود. آبدومینوپلاستی سبب از بین رفتن چربی ها و پوست آویزان ناحیه شکم به صورت کامل خواهد شد.

اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

  • سیگار کشیدن از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل ممنوع است.
  • یک هفته تا ده روز قبل از عمل باید از مصرف داروهایی مانند آسپرین و مسکن ها خودداری شود .
  • ویتامین ها باید تحت نظر پزشک مصرف شوند .

انجام جراحی شکم همراه با ساکشن مانعی ندارد .

انجام عمل جراحی شکم حدود 2 الی 4 ساعت زمان می برد.

 جراحی شکم  تحت بی هوشی عمومی انجام می شود. البته در برخی موارد نیز پزشک می تواند با استفاده از بی حسی نخاعی به انجام جراحی بپردازد .

ابدومینوپلاستی

انواع روش ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی

کوچکترین، ساده ترین و راحت ترین فرم جراحی شکم می باشد. ازیک برش کوچک استفاده می‌شود و معمولاً دور ناف برش نمی خورد. مدت زمان این جراحی حدود ۲ ساعت طول می‌کشد. برای بیمارانی مناسب است که مشکل پوست و چربی اضافی آنها فقط در قسمت پایین شکم است.

ابدومینوپلاستی کامل

در این روش، برش زیر شکم معمولاً از یک پهلو تا پهلوی دیگر در زیر شکم امتداد می ‌یابد. برای فردی مناسب است که به حداکثر ترمیم نیاز دارد. جراح در این عمل، پوست و عضلات را جا به جا می‌ کند و در مواردی، این جراحی وسیع ممکن است با ساکشن محدود همراه شود. شما در این جراحی، برشی دور ناف خواهید داشت، زیرا لازم است نسوج اطراف ناف آزاد شود. بعد از عمل جراحی، لوله ای برای خروج ترشحات تعبیه می شود که ممکن است چند روز در محل باقی بماند.

ابدومینوپلاستی گرداگرد

این نوع از ابدومینوپلاستی، وسیع ترین عمل جراحی در این زمینه است که ممکن است در یک یا دو مرحله یا در دو نوبت مجزا انجام شود. در این روش، برش کاملاً به ناحیه پشت امتداد می‌ یابد و بیمار در دو جهت روی تخت عمل، خواهد خوابید. ابتدا به شکم سپس به پشت. این جراحی برای افرادی که کاهش وزن بسیار شدید داشته اند، مناسب است.

شما هر یک از این سه نوع جراحی را که داشته باشید، احتیاج به مراقبت‌های بعد از عمل دارید. نوع پانسمان، طرز نگهداری از لوله ها، فرم خوابیدن، فرم راه رفتن و نشستن به شما آموزش داده می‌شود.

اقدامات پس از ابدومینوپلاستی

  • یک روزبعد از انجام جراحی شکم  بیمار مرخص می شود .
  • در روز های اول مختصری درد و تورم وجود خواهد داشت .
  • توصیه می شود در دو الی سه روز اول کمی خمیده راه بروید .
  • در صورت تحمل در هفته اول از شکم بند استفاده گردد .
  • بلافاصله پس از ترخیص توصیه می شود که راه رفتن را شروع نمایید .
  • در صورتی که ساکشن انجام دادید باید از گن های مخصوص استفاده کنید .

دکتر پروانه منصوری – متخصص جراحی عمومی ( گوارش – پلاستیک )

( بیماری های مقعد – شقاق – هموروئید – بیماری های پستان  )

درباره نویسنده

پاسخ